Mačka a nebezpečné rastliny

Jedovaté rastliny môžu mačke spôsobiť značnú ujmu na zdraví. Ich účinok je rôzny. Listy niektorých rastlín obsahujú kyseliny, ktoré sa pri okusovaní zmiešajú so slinami mačky a spôsobia jej bolestivé zapálenie ústnej dutiny, jazyka a pažeráku, často sprevádzané opuchom, ktorý môže viesť až k uduseniu mačky. Niektoré vyvolávajú súčasne zápal spojiviek alebo iné očné problémy. Jedovaté rastliny môžu tiež spôsobiť prudké žalúdočné kŕče, krvavé hnačky, srdcové, pľúcne alebo ľadvinové problémy. Účinok jedovatých rastlín môže byť okamžitý, iné sa prejavia až po určitom čase alebo po opakovanom požití, keď ich toxicita presiahne kritickú hranicu. Metabolizmus mačky dokáže totiž jedovaté substancie odbúravať a vylučovať len veľmi pomaly.

Prvá pomoc pri otrave

Pri podozrení na otravu jedovatými rastlinami okamžite vyhľadáme veterinára! Pokiaľ túto možnosť nemáme, poskytneme mačke prvú pomoc. Ak máme istotu, že mačka nezjedla rastlinu, ktorá spôsobuje zapálenie ústnej dutiny, môžeme sa pokúsiť vyvolať u nej zvracanie. Injekčnú striekačku naplníme zmesou vlažnej vody z pohára, v ktorej sme rozmiešali lyžičku horčice. Tento roztok strekneme mačke do hrdla. Ako alternatívu môžeme použiť roztok vody so sódou bicarbónou alebo s veľmi slabým roztokom peroxidu. Potom sa pokúsime mačku nakŕmiť, aby sa mal jed na čo viazať a spomalilo sa tak jeho vstrebávanie do organizmu. Vhodná je zmes rastlinného oleja, mlieka a vaječného bielka. Opakovane pokračujeme vo vyvolávaní zvracania.

Tento zákrok je pre mačku i pre nás nesmierne traumatizujúci. Žiadna jedovatá rastlina, nech by bola akokoľvek krásna a vzácna, nám za to určite nestojí. Urobme preto včas preventívne opatrenia, aby sme takejto situácii radšej predišli!

Všímajme si pozorne správanie mačky vo voľnom výbehu.

Takto to najčastejšie skončí, keď bytovej mačke neponúkneme vhodné zelené krmino - začne okusovať izbové kvety.

Pozor na kvety vo váze! Lákajú najmä mladé mačiatka a neskúsené mačky.

Preventívne opatrenia:
  • jedovaté izbové rastliny darujeme známym, ktorí nemajú malé deti a domáce zvieratká
  • pestujeme len tie druhy rastlín, ktorých prípadné okusovanie nemôže našej mačke ublížiť
  • pri vysádzaní rastliniek pre mačku sa zásadne vyhýbame chemicky ošetreným semenám alebo sadeniciam
  • izbové kvety (šachor, bambus), ktoré sme pre mačku zakúpili v kvetinárstvach, dôkladne opláchneme čistou vodou, aby sme ich zbavili zbytkov rôznych postrekov, ktoré sa bežne používajú na podporu vitality listov
  • pestované rastliny neošetrujeme žiadnymi insekticídmi, pesticídmi a hnojivami
  • mačky rady pijú vodu z vázy s kvetinami, ktorá tiež môže obsahovať nebezpečné koncentrácie látok uvoľnených z jedovatých rezaných kvetov
  • zo záhrady nemusíme za každú cenu odstrániť všetky jedovaté kvety, kríčky a stromy. Postačí ak mačku počas jej výbehu nenechávame bez dozoru a sledujeme jej správanie. Aj keď je veľmi málo pravdepodobné, že miesto chutnej trávy si vyberie jedovatú rastlinu, opatrnosť je namieste. Majitelia živých okrasných plotov napr. z krušpánu alebo vtáčieho zobu by mali vedieť, že niektoré mačky lákajú odrezky, ktoré po ich zostrihaní ostávajú popadané na zemi a okusujú ich. Jedovaté zložky v nich obsiahnuté sú však oveľa účinnejšie, a tým pre mačku nebezpečnejšie, práve po ich uvädnutí.
Hyacinty sú neodolateľne krásne, nedovoľme však mačke, aby ich okusovala!

Záhrada je plná lákavých vôní i nástrah.

Jedovaté sú aj nežné snežienky.

Pozor na cesnak a čajovníkový olej!

Vedecký výskum v oblasti vzťahu rastlín a mačiek nie je systematicky rozvinutý. Priebežne sa však objavujú nové poznatky, ktoré odhaľujú dosiaľ nepoznané účinky rastlín na mačky. Stáva sa, že niektoré tradičné liečebné prostriedky sa ukážu ako zdraviu mačky škodlivé a nebezpečné.
Cesnak donedávna používali chovatelia ako prírodný prostriedok proti vnútorným parazitom mačiek. Primiešavali im ho pravidelne do stravy. Našťastie, väčšina mačiek takéto jedlo pre jeho pach odmietala, a tým sa spontánne chránila pred otravou. Najnovšie výskumy totiž potvrdili, že cesnak môže mačke spôsobiť ťažkú gastroenteritídu spojenú s vracaním a hnačkami, ďalej chudokrvnosť, žltačku a krvavý moč.
Toxicky pôsobí na mačky tiež čajovníkový olej, ktorý sa pôvodne používal ako prírodný prostriedok proti blchám. Stačí pár kvapiek a mačka môže vážne ochorieť, v krajnom prípade jej hrozí aj smrť. Otrava čajovníkovým olejom sa u mačiek prejavuje triaškou, vrávoraním, nepokojom a stavmi slabosti alebo nevysvetliteľným a neliečiteľným chudnutím. Rovnako nebezpečné sú tiež tieto éterické oleje: tymianový, škoricový a oreganový olej.

Tabuľka jedovatých rastlín:

Jedovaté izbové kvety

Asparágus

Azalka

Anthurium

Begónia hľuznatá

Brečtan

Cyklámen

Diefenbachia

Fialka

Fikus

Filodendron

Kaládium

Krotónovec

Kaktusy – napr. Zygokaktus
(Vianočný kaktus)

Monstera

Orchidea

Prýštec najkrajší (Vianočná hviezda)

Slezinník

Jedovaté záhradné rastliny

Bolehlav

Boľševník

Cesnak

Čemerica

Durman

Gypsomilka

Horec

Hrachor

Hyacint

Cheirant

Chryzantéma

Iskerník

Jesienka

Kala

Karafiát

Konvalinka

Korunka

Kosatec

Krókus

Kúkoľ

Lucerna

Ľalie

Ľuľkovec zlomocný

Ľuľok sladkohorký

Machovka (Židovská čerešňa)

Marinka

Mätonoh

Mliečnik

Narcis a väčšina hľuznatých kvetov

Náprstník

Nocovka

Pakost

Papraď

Paradajka – zelené časti

Paznechtík

Pečeňovník

Plesnivec

Poniklec

Prilbica

Prvosienka

Púpava

Ricín

Ruta

Sasanka

Scila

Snežienka

Srdcovka nádherná

Stračonôžka

Tulipán

Vlčí bôb

Zvonček

Jedovaté kríky a stromy

Buxus vždyzelený

Borievka

Bršlen európsky

Cezmína

Cyprus

Čerešňa

Dub

Forzítia

Gaštan

Hloh

Hlohyňa šarlátová

Hortenzia

Ihličnany

Imelo

Jarabina

Kalina

Kručinka

Lykovec

Magnólia

Oleander

Pajazmín

Plamienok

Rhododendron

Rozmarín

Svíb

Škumpa

Tabak

Tis

Tuja

Vavrín

Vistéria

Vŕba

Vtáčí zob

Zanoväť
Text© PhDr. Mária Malíková